Zpráva o průběhu konference Youth Event 2009

Minulý týden, v rámci českého předsednictví Evropské unie, proběhla konference o mládeži a pro mládež Youth Event 2009. Zúčastnili se jí i členové našeho sdružení. Jak akce probíhala? O čem se jednalo? S jakými výsledky? Za Pionýr se účastnili David „Heri“ Urban, Honza Macháček (oba 32.PS Pláňata) a Mirek Havela (1.PS Náchod). Organizaci Youth Eventu vedl další pionýr – Jirka „Letík“ Let (230. PS Záře).

Zpráva o průběhu konference Youth Event 2009

Ve úterý v odpoledních hodinách přednesli 120 účastníkům z celé Evropy své úvodní slovo ministryně školství, ředitel Evropské komise pro mládež, president Evropského fóra mládeže a předseda České rady dětí a mládeže. Úspěšnou diskusi popřáli účastníkům také HR-manager Microsoftu a jachtař David Křížek.

V následujícím bloku shrnul současný stav evropské strategie politiky vůči mládeži Sergej Koperdak s důrazem na dokument Zpráva Evropské komise o budoucím rámci spolupráce v oblasti mládeže, kterýžto byl ústředním tématem konference. Večer byli zařazeny ice-brakingové aktivity pod vedením zkušených facilitátorů (tj. lidí, kteří měli zajišťovat průběh diskusí a práce ve workshopech).

Středa v krásných prostorách Břevnovského kláštera proběhla ve znamení práce v tématických workshopech v 10 – 20 členných skupinkách. Práce v pěti menších, tématicky zaměřených skupinách umožnila více se zaměřit na jednotlivé problémy, volnější diskusi a neformálnější průběh. Ve večerních hodinách byl pro účastníky připraven kulturní program.

Ve čtvrteční dopoledne byly plenárně zrevidovány výstupy z jednotlivých workshopů. Následovala společná návštěva mladých participantů a generálních ředitelů na pražskou Bambiriádu. Po projevech byly účastníkům presentovány jednotlivé exposice a sdružení, jenž za nimi stála. Naše pionýrská expozice se i přes své umístění těšila živému zájmu a mnozí účastníci se mi posléze svěřili, že právě pionýrský program se jim líbil nejvíce.

Odpoledne bylo věnováno společné diskusi s generálními řediteli (což jsou zpravidla vrcholní zástupci oborů věnovaných mládeži na ministerstvech členských států EU). Pro tuto diskusi byla zvolena forma kulatých stolů, opět pro menší skupinky, což umožnilo velmi živou a plodnou výměnu názorů, která byla omezena pouze svazujícím, krátkým časovým rámcem.

Večer byl zasvěcen galavečeři pořádané MŠMT v prostorách Martinického paláce pod Pražským hradem, kde byla konference slavnostně ukončena a večerem pokračovali mnohé diskuse z dnů předešlých.

Práce ve workshopech probíhala v rámci pěti stěžejních témat:
Employability, Entrepreneurship and Developing Potential
Evidence-based policy making