Pionýr – uznaná organizace aneb jsme v dobré společnosti

Včera – dne 17. prosince předala ministryně školství, mládeže a tělovýchovy zástupcům třinácti spolků dětí a mládeže dekrety potvrzující získání čestného titulu „NNO uznaná MŠMT pro práci s dětmi a mládeží“. Mají platnost od 1. ledna nového roku na příštích pět let.

Pionýr – uznaná organizace aneb jsme v dobré společnosti

K čemu je to dobré?!?
Tento titul získává Pionýr již počtvrté. Tentokrát je ale patrný zásadní posun v získání určité (ekonomické) jistoty, protože tzv. uznané organizace mají na pět roků zajištěn partnerský vztah s MŠMT. To by mělo přinést větší záruku v získávání prostředků pro činnost v letech 2016–2020.

Oproti předchozím obdobím, na která byl titul udělován, je nepřehlédnutelný rozdíl v počtu takto oceněných organizací. Záplava držitelů z minulosti je pryč. Dnes je uznaných organizací třináct v celé republice a titul tak rozhodně není formalitou.

"Udělení titulu je uznáním dlouhodobé a kvalitní práce ve prospěch dětí a mládeže. " (viz text dekretu). Opakovaně se tak ze strany státu dokládá, že Pionýr je organizací osvědčenou, spolehlivou a respektovanou. Má promyšlený výchovný program, funkční přípravu vedoucích a činnost, která stojí za podporu.

Samotný titul nic neřeší
Pro Pionýr je získání titulu závazkem, který musí být naplněn prací. Ta ale na nás teprve čeká.

Nositelé titulu pro léta 2016–2020:

Asociace středoškolských klubů
Asociace turistických oddílů mládeže
Český svaz ochránců přírody
Duha
Hnutí Brontosaurus
Junák – český skaut, z. s.
Liga lesní moudrosti, z. s.
Občanské sdružení KADET
Pionýr, z. s.